A mellőzhetőség, részlegesség és a joggyakorlat tanulságai
1. Előzetes végrehajthatóság mellőzhetősége – Pp. 363. §
a) Mellőzés lehetősége – nem automatikus
A Pp. 363. § lehetővé teszi, hogy a bíróság kivételes esetben mellőzze az előzetes végrehajthatóság kimondását, még akkor is, ha egyébként annak kötelező lenne. Fontos azonban, hogy:
-
ez a lehetőség nem vonatkozik a Pp. 362. § (1) bekezdés a) pontjára (pl. tartásdíj),
-
csak a b)–e) pontok esetén élhet ezzel a bíróság, tehát pl. birtokháborítás, elismert követelés, okirati marasztalás, nem pénzbeli marasztalás esetében.
b) Alperesi kérelemhez kötött
A mellőzés nem hivatalból történik, az alperesnek (viszontkereset esetén a felperesnek) kérelemmel kell élnie, a tárgyalás berekesztéséig. Ha ezt elmulasztja, nincs lehetőség utólagos kérelemre.
A kérelem feltétele: az alperesnek bizonyítania kell, hogy az előzetes végrehajtás aránytalanul súlyosabb terhet jelentene számára, mint amilyen hátrány a felperest érné a végrehajtás elmaradásával.
Ez egy összevetésen alapuló mérlegelési teszt, amely során a bíróság nem absztrakt, hanem konkrét tényeket vesz figyelembe.
2. Részleges előzetes végrehajthatóság
A bíróság mérlegelheti azt is, hogy csak a követelés egy részét nyilvánítja előzetesen végrehajthatónak. Ez különösen akkor jellemző, ha a követelésnek egyes részei vitatottak, vagy az előzetes végrehajtás csak bizonyos elemekre indokolt (pl. egy összegszerűségében nem vitatott részre).
c) Lejárt követelés tekintetében mellőzés
A 363. § (2) bekezdése lehetőséget ad arra is, hogy a bíróság – kivételesen indokolt esetben – mellőzze az ítélet előzetes végrehajthatóságát a már lejárt részletek tekintetében is. Ennek jogpolitikai háttere, hogy egyes esetekben ez a résszolgáltatás a perben különleges megítélés alá esik (pl. elismerés nélküli részletfizetések, vitás háttér).
Fontos azonban, hogy a jövőbeli időszakokra vonatkozó szolgáltatásokat nem lehet mellőzni, ha a törvény szerint azokat kötelező végrehajthatónak nyilvánítani.
3. Gyakorlati problémák, visszaélések lehetősége
a) Visszaélés a jogerő előtti végrehajtással
Előfordul, hogy a jogosult az előzetes végrehajtás lehetőségével stratégiai eszközként él, különösen akkor, ha várható, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatja. Mivel a végrehajtás gyakran gyors és a kártérítési perek lassúak, az így szerzett előny akár visszafordíthatatlan következményeket is okozhat.
b) Nem pénzbeli marasztalások nehezen mérhető hátránya
Különösen a szülői felügyelethez, láthatáshoz vagy személyes jogokhoz kapcsolódó perekben gyakori, hogy az egyik fél a végrehajtás elhalasztásából nem vagyoni hátrányt szenved, amelyet nehéz számszerűsíteni. A bíróság ezekben az esetekben jogértelmezésre kényszerül, és egyre gyakrabban alkalmazza az új e) pont kibővített fordulatát.
4. Joggyakorlat: irányadó döntések és állásfoglalások
A kialakult bírói gyakorlat számos alapelvet fektetett le:
-
PK 199.: a munkáltató készfizető kezessége is alapja lehet előzetes végrehajtásnak (tartásdíj).
-
PK 34.: ha a kereset alaptalansága utólag derül ki, a már kifizetett tartásdíj nem követelhető vissza, de más követelésbe beszámítható.
-
BDT2004.951.: az ideiglenes intézkedést elrendelő végzés ex lege végrehajtható, még ha ez nem is szerepel a rendelkező részben.
-
BDT2012.2627.: az adós anyagi helyzete önmagában nem elegendő az előzetes végrehajtás mellőzéséhez.
-
BDT2001.450.: a nem pénzbeli marasztalásnál kettős feltétel (súlyos hátrány + biztosíték) szükséges.
A cikk első része: Előzetes végrehajthatóság a polgári perben – I. rész
Kapcsolódó jogszabály: 2016. évi CXXX. törvény a polgári perrendtartásról