Ahhoz, hogy külföldi bevételhez jusson, nem kell feltétlenül külföldön élnie, sőt, ezt akár az otthona kényelméből is kivitelezheti.
Mint minden másnak ennek is megvan a maga szabályrendszere, amit fontos, hogy betartson – idetartoznak a különböző adminisztrációs szabályok, az adózási és számlázási sajátosságok.
A külföldi jövedelem számlázás jellemzői
Külföldi jövedelem esetén több olyan szabály is van, amelyek betartása különösen fontos.
Egyrészt beszélhetünk harmadik országot érintő, illetve közösségen belül zajló esetekről, valamint a beszerzésről és eladásról, és ezeknek mind van külön szabályrendszere.
Az euró aktuális árfolyamán kívül az is egy lényeges kérdés, hogy a számládon milyen összeget kell feltüntetned.
Az EU-n belüli például szolgáltatás értékesítésnél, ha euróban érkezik meg a fizetés, akkor az Áfa tv. erről szóló főszabálya lesz az iránymutató.
Vagyis ebben az esetben a teljesítés dátuma lesz majd a megfelelő árfolyam.
Mi a teendő az adóbevallással?
Ha egy külföldi cégnek dolgozol, de Magyarországról, akkor a személyi jövedelemadó finanszírozásának a kötelezettsége itt keletkezik.
Ezt többek között szabályozza az Szja tv., valamint egy EU-s egyezmény is.
Fontos megjegyezni, hogy a külföldi bevételt manuálisan szükséges feltüntetni a NAV adóbevallási tervezeténél, mivel amikor az készült, akkor nemzetközi információkkal még nem rendelkezett a hatóság.
Abban az esetben, hogyha ezeknek az adatoknak a megadása elmarad, és a külföldi jövedelem nem kerül bevallásra, akkor a NAV-nak adategyeztetésre lesz szüksége.
Akkor kezdett el nagyobb figyelem irányulni a külföldi jövedelmek bevallására, amikor a koronavírus járvány elkezdődött, és többen távmunkára kényszerültek.
Emiatt megnőtt azoknak a száma is, akik külföldi cégeknek dolgoznak.
Amivel még fontos tisztában lenni…
Ha külföldi jövedelemről beszélünk, akkor nemcsak az adókötelezettséget kell megállapítani, hanem a magánszemély adóügyi illetőségét is.
Ebbe az is beletartozik, hogy melyik állam adóztathatja a jövedelmet: ahol maga a munkáltató található, vagy ahol fizikailag végzi a munkát az adott munkavállaló.
Továbbá teljesíteni kell az adókötelezettséget is a választott ország belső szabályrendszerének megfelelően.
Ha Magyarországon vagy adóköteles a munkaviszonyodból származó jövedelmed után, akkor 15%-os SZJA-t kell fizetned.
Abban az esetben, ha EU-s cégnek dolgozol Magyarországról, akkor a munkavégzésed során a TB-t is az itthoni jogszabályok alapján kell fizetned, de legalább csak az egyik tagállam jogszabályait kell alkalmaznod.
Kiküldetés esetén van csak kivétel vagyis, amikor rövidebb ideig dolgozol máshol.
Értékesítés az EU-n belül vállalkozóként
Abban az esetben, ha egyéni vállalkozásról van szó, és szeretne értékesíteni az EU-n belül, akkor mindenképp szükség lesz közösségi adószámra, és természetesen a számla kiállítás sem maradhat el.
A közösségi értékesítés során fordított áfázást kell használni, tehát a vevő fogja kifizetni az áfát a saját országában.
Tegye könnyebbé a mindennapjait székhelyszolgáltatásunkkal!
Sokszor valóban megéri külföldre dolgozni, külföldön értékesíteni, de ez néha több adminisztrációval, papírmunkával is jár.
Vegye igénybe székhelyszolgáltatásunkat, és mi levesszük a válláról a cég székhelyével kapcsolatos ügyintézés gondjait, így több ideje marad más feladatokra.
Lépjen velünk kapcsolatba, hogy minél előbb megkezdhessük a közös munkát!