Magyarországon a működő nagyvállalatoknak 4 évente kötelező sort keríteni energetikai auditálásra.
Bár sok vállalat csak egy plusz kellemetlenségként tekint az auditra, valójában a hasznukra is válhat.
Az audit során fény derül a problémákra, amikre így már lehet megoldást is keresni, továbbá a vállalatra vonatkozó energetikai kedvezményekről is értesül az audit által.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tájékoztatása alapján az audit minden olyan energiafogyasztót megcéloz, mely javítani akarja energiahatékonyságát és csökkenteni az energiafelhasználását.
Az energetikai auditálásra vonatkozó szabályokról az energiahatékonyságról szóló 2015.évi LVII.törvény-ben olvashat bővebben.
Az audit során ebben a 3 kategóriában kell bemutatnia vállalata energia megtakarítási lehetőségeit:
- Egyszerű, beruházást nem igénylő javaslatok, amik rendszerint alacsonyabb energiafogyasztást eredményeznek: például, ha a dolgozók energiatakarékosabb hozzáállást tanúsítanak.
- Költség optimális, vagyis gyorsan megtérülő fejlesztések, melyek alacsony költségvetésűek: ilyen például, ha energiatakarékos égőre cseréljük a korábbi fényforrást.
- Költségigényes, tehát olyan magasabb költségvetésű korszerűsítési lehetőségek, amik részletes gazdaságossági számítással lettek átvizsgálva.
Az auditor személye kardinális kérdés
Az auditort szabadon választhatja meg a vállalkozás, érdemes viszont minél hamarabb cselekedni, mert jó auditort nem a legegyszerűbb feladat találni.
Akár hónapokig is tarthat a folyamat, mire megtalálja a megfelelőt, de ebben segítség, hogy az auditorokról és auditáló szervezetekről a MEKH oldalán elérhető egy lista.
Egy jó auditor fő ismérvei közé tartozik, hogy alapos állapotfelmérést végez.
Továbbá, körültekintően vizsgálja meg a berendezések energiafelhasználását, az épületet és a szállítás folyamatát.
Konkrét megtérülési számításokat is végez, melyekből kiderül, hogyan tud a vállalkozása a lehető legoptimálisabban működni.
Személyre szabott audit a célravezető!
Az átfogó energiahatékonysági audit eredményeként megfogalmazzák a szükséges intézkedéseket, annak érdekében, hogy a szállítás, a különböző folyamatok és az épületek üzemeltetésének díjai csökkenjenek.
Ha tudomást szerez róla, mely területekre szükséges különös figyelmet fordítani, a költségek átcsoportosításával és bizonyos beruházások priorizálásával hatékonyabb működést ér el.
Ezen felül, környezetkímélőbbé is alakíthatja vállalata működését azzal, ha ott fejleszt, ahol igazán kell.
Javasolt utánanézni annak is, hogy a vállalatára vonatkozik-e energiahatékonysági adókedvezmény vagy TAO kedvezmény.
Ha mégis elkerülné az auditot, így lehetséges:
A kibocsátás kereskedelmi (ETS) rendszer által érintett nagyvállalatok az audittal tudják csökkenteni a kvótavásárlási kötelezettség és az energia megtakarítási terheket.
Továbbá azok a cégek mentesülnek az audit alól, melyek ISO 50001 energiairányítási rendszert használnak.
Az ISO 50001 szabvány rögzíti az energiahatékonyság kialakításának kereteit, ehhez viszont konkrét cselekvési terv és energetikai felmérések tartoznak.
Fontos mérlegelni mely opció célravezetőbb vállalata számára.
És tudja mi célravezető még?
Világos, hogy a megfelelő audit vállalkozása fejlődése szempontjából elengedhetetlenül fontos.
Ha pedig szeretne még költséghatékonyabb működést elérni, akkor érdemes igénybe vennie székhelyszolgáltatásunkat.
Ennek értelmében csökkentheti az adminisztráció mértékét és akár az iparűzési adótól is megszabadulhat!
Bővebb információkért keressen minket bizalommal!