A költséghányad fogalma a könyvelők számára nem ismeretlen, de a cégtulajdonosok, vezetők számára is mindenképpen hasznos, ha többet tudnak róla.
A költséghányad azoknak lehet elsősorban érdekes, akik átalányadózóként vezetik a vállalkozásukat.
Egyáltalán mi az a költséghányad?
Röviden megfogalmazva, a költséghányad az a része, hányada a bevételnek, amelyet költségként ismer el az állam, amennyiben átalányadózásról beszélünk.
Ha ezen felül keletkezik még bevétel, akkor csak arra kell adót fizetni, nem pedig a bevétel 100%-ára.
Tehát a költséghányad tulajdonképpen egy pozitív dolog.
Átalányadózási szemszögből háromféle költséghányad típust különböztetünk meg egymástól: 40%, 80%, valamint 90%-os.
A besorolás, vagyis hogy mekkora költséghányad levonására jogosulhat a cég, az általuk végzett tevékenységi kör/köröktől függ.
Amikor a költséghányad 40%
Az egyéni vállalkozók nagy része ebbe a kategóriába tartozik.
Ha valaki lehet átalányadózó, de a másik két speciálisabb kategória követelményeinek nem felel meg, akkor ide sorolható.
Ezzel is jól járhatunk, de a háromféle verzió közül ez a legkevésbé kedvező, mivel a jövedelem fennmaradó 60%-a után adót kell fizetni.
Mikor lehet a költséghányad 80%?
A kiemelt szolgáltatási tevékenységeket lehet ebbe a kategóriába sorolni.
Az SZJA törvényben (53.§ (2) bekezdésében) megtalálhatók azok a TESZOR számok (statisztikai besorolási számok), amelyek az átalányadó 80%-os költséghányadába tartoznak.
A teljesség igénye nélkül a következő szolgáltatások sorolhatók ide:
- mezőgazdasági, erdőgazdálkodási termék-előállítás,
- szépségápolás, fodrászat,
- bizonyos vendéglátó tevékenységek,
- kommunikációs eszköz és számítógép javítása,
- taxis személyszállítás,
- közúti áruszállítás,
- gépjárműjavítás,
- építőipari szolgáltatás,
- stb.
A 90%-os költséghányad
A mezőgazdasági őstermelésből vagy kiskereskedelmi tevékenységből származó bevétellel rendelkező cégek (adott adóévre vonatkozóan) kaphatnak jogosultságot a 90%-os költséghányadra.
Igazából, ami időnként nehézséget okozhat, az az adott kategóriában maradás.
Ne csússzon hiba a számla kitöltésébe!
Nem lehetséges váltogatni a háromféle költséghányad között; a jogosultság elvesztése és az átsorolás az alacsonyabb kategóriába (ahhoz, amelyik a tevékenységi körhöz tartozik a kitöltött számla alapján) automatikusan megtörténik.
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogyha egy olyan tevékenységről kerül kiállításra a számla, ami egy kedvezőtlenebb kategóriába tartozik, mint amiben eredetileg vagyunk, akkor már meg is történt az átsorolás az annak megfelelő, alacsonyabb kategóriába.
És ezt nem úgy kell érteni, hogy csak az átsorolástól kezdve érvényesül az alacsonyabb költséghányad, hanem ezzel a kisebb költséghányaddal az átalányadózás időszak kezdetéig visszamenőleg is számolni kell.
Ön a számláknál, mi a székhelyszolgáltatásnál nem hibázunk!
A vállalkozások mindennapjaiban a számlák megfelelő kitöltése, a könyvelés kiemelten fontos a cég problémamentes működése szempontjából.
Ahogy egy számlában előforduló hiba is nagy gondot tud okozni, úgy az is, ha a cég székhelyével kapcsolatos rendszeres teendők nincsenek precízen ellátva.
Igényelje székhelyszolgáltatásunkat és Ön is elégedett lesz!
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!