Minden cég életében előfordul előbb vagy utóbb valamilyen módosítás.
Cégmódosítás
- székhelymódosítás
- telephely, fióktelep felvétel, törlés
- ügyvezető módosítás
- tulajdonosi arányok módosítása
- tulajdonos váltás
- teljes cégértékesítés
- cégnév változása
- jegyzett tőke le vagy felemelése
- egyéb jogviszonyok módosítása, pl. ügyvezetői jogviszony módosítása, pótbefizetés módosítása, kikötése
Cikkünkben most a székhelymódosítással foglalkozunk.
A székhelymódosítás
Tudni kell, hogy ha egy cég székhelyet szeretne módosítania, arra a címre vonatkozóan valamilyen jogcímmel kell rendelkeznie. Lehet ilyen egy sima ingatlanbérlet, székhelyszolgáltatás, ingyenes használat joga, fizetett használat joga stb. Az is előfordulhat, hogy maga a cég a tulajdonosa az ingatlannak, nyilván ez már működő cégeknél van. A jogcímet az eljáró ügyvéd, jogtanácsos előtt igazolni szükséges. Helytelen az a gyakorlat, amikor az ügyvéd csak annyit tesz, hogy egy jogszerűségi nyilatkozatot irattat alá az ügyvezető igazgatóval, és azt küldi be a cégbíróságra, anélkül, hogy megbizonyosodott volna a használat jogszerűségéről, ilyenkor például tulajdoni lapot is le kell kérni. Azt nyilván össze kell hasonlítani a székhely használatot igazoló okiraton szereplő személyekkel stb. Ugyan a cégbíróság bejegyzi a változást, nem néz utána a tulajdoni lapnak, viszont ezt az ügyvédnek, jogtanácsosnak meg kell tennie. Nem egy ilyen ügyben indult már az Ügyvédi Kamaránál fegyelmi eljárás. Ha az ügyvéd ezt nem ellenőrzi le, akkor bemondás alapján bárhova bejegyezteti a cég új székhelyét? Ez még viccnek is rossz.
A székhelyet a lehető legpontosabban meg kell jelölni. Ha lehetséges és pl. társasházról van szó, konkrétan az adott lakás, emeleti, és ajtószámát is.
Nem lehet olyan ingatlan székhely, amin nem található felépítmény, tehát nem lehet székhely egy sima telek.
Hogyan, milyen módon módosítható egy cég székhelye?
- módosító okirattal, ilyenkor minden tagnak jelen kell lennie
- taggyűlési határozattal, itt elég a szótöbbség, de össze kell hozzá hívni egy taggyűlést
- ügyvezetői, igazgatói minőségben, ha ezt a társasági szerződés megengedi
Mennyibe kerül a székhelymódosítás?
A székhely változásához, és általában minden cégmódosítási eljárásnál illetéket és közzétételi költségtérítést kell fizetni. Ez normál ügyek esetében 15.000 és 3.000 forint. Bonyolultabb ügyekben, pl. átalakulás, cégformaváltás stb. magasabb ezek mértéke. Erre még rájön az eljáró ügyvédnek a munkadíja, ami szabad megállapodás tárgya.
Az ügyvéd akkor adhatja be az iratokat a cégbíróságra ha ez illetékes szervtől az igazolás a 15.000 illetve 3.000 forintról megérkezett. Tehát itt nem elég az ügyfélnek igazolnia az ügyvéd felé a utalandók elutalását, a bíróság csak a hivatal igazolását fogadja el.
A beadástól számított 15 napja van a cégbíróságnak arra, hogy bejegyezze a változást, jelen esetben az új székhelyet. Kérdés, hogy mikortól számít az új székhely. A bírósági gyakorlat a bejegyzéskor visszajegyzi a módosítás dátumára a székhelyet. Magyarán alap helyzetben az aláírás napja a változás napja, ettől előrefelé el lehet térni, viszont visszafelé nem.
A későbbiekben a cégtáblával fogunk foglalkozni, mint a székhely elengedhetetlen feltételével.